Forum Nowa Zelandia - naszanowazelandia.pl

Witaj na forum pasjonatów i poszukiwaczy informacji o krainie długiego białego obłoka.
Obecny czas: 18 Maj 2021, 12:11

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina

Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 16 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: Polskie smaki w NZ
PostWysłany: 07 Gru 2011, 08:12 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Auckland, NZ
Proponuje zbiorczy temat dla wszystkich teskniacych za polskimi smakolykami na koncu (a raczej poczatku :geek: ) swiata. Dzielcie sie swoimi znaleziskami :)

Z tego co ja do tej pory odkrylam:
1). Sklep Skazka w Auckland (Newmarket) - mozna kupowac online, wysylka w obrebie calej NZ. Sklep glownie rosyjski ale maja sporo polskich produktow w tym pyszne kiszone ogorki :) (http://www.skazka.co.nz/)
2). Restauracja Topor w Wellington (Plimmerton) - trzeba jednak bookowac z wyprzedzeniem bo jest bardzo oblegana, nam sie jeszcze nie udalo tam zjesc :(
3). Bialy ser - dla mieszkajacych w Hamilton i Taurandze :) mozna kupic kubeczkowany Quark w dunskich sklepach Gouda Cheese Shop (http://www.goudacheese.co.nz/locations.html), dobry na nalesniki czy pierogi ruskie. Ewentualnie moge podac przepis jak zrobic sobie samemu z maslanki buttermilk ;)

Temat postu: Re: Polskie smaki w NZ
PostWysłany: 06 Sty 2012, 10:23 

Miejscowość: Auckland NZ
ja poprosze oprzepis:)
wiem ze mleko mozna jakos zakwasic ale o tym nie myslalem i nie szukalem w internecie..

ogolnie NZ slynie z mleczarstwa a maja kiepskie wyroby(cos o tym wiem)

a ogolnie dzisiaj jadlem pierogi z serem:P
kupilem w jakims rosyjskim sklepie (nie pamietam gdzie bo mnie znajomi zabrali)
i byl taki bardziej "nasz"

duzo polskich rzeczy bylo ale duzo po dacie na to trzeba zwracac uwage....

a ogorki kiszone sa naprawde spoko bo tez probowalem:D

w countdown maja szynke o nazwie polish ale na wage jest kiepska...ale mozna 2 paczki kupic za 7$ i to jest najlepsza jaka tutaj jadlem..
oczuwiscie z polska kielbasa czy krakowska nie ma nic wspolnego:P
tylko ma ladna nazwe:D

pozdrawiam.

PostWysłany: 07 Sty 2012, 05:01 
Awatar użytkownika

Ziomek - to pewnie w Skazce wlasnie byles. Tez mnie rozbawilo ze 'promocyjny' majonez dekoracyjny ukonczyl swoj termin waznosci w listopadzie zeszlego roku, hahah. Trzeba byc czujnym.

Co do bialego sera, robie to tak:

Zsiadle mleko:
1. Kupuje maslanke Tarirua Buttermilk (szczerze mowiac, to nie wiem czy istnieje na rynku jakakolwiek inna :lol: ) i 2L mleka w plastikowej butelce np. pelnotlusty Anchor.
2. Wlewam maslanke do mleka w duzym dzbanku
3. Po 24 godzinach mamy zsiadle mleko. Mozna przechowywac w lodowce spokojnie 5 dni (czasem trzymam i dluzej, robi sie jeszcze kwasniejsze, heheh).
4. Mala czesc zsiadlego mleka (jakies pol szklanki-szklanke) zalewam znowu 2L mleka, zeby miec na nastepny dzbanek zsiadlego mleka.

Ser bialy:
1. 2L zsiadlego mleka podgrzewam delikatnie na malym ogniu (na kuchence elektrycznej 2/6) pod przykryciem mieszajac co jakis czas drewniana lyzka
2. Czas podgrzewania/delikatnego gotowania moze byc rozny ale najczesciej po 10 minutach oddziela sie juz ser od serwatki. Mozna dodac swiezego mleka zeby byl mniej kwasny a bardziej smietankowy. Ale ja lubie kwasny :geek:
3. Przelewamy calosc na bardzo geste sitko, tudziez gaze (z gaza wiecej jest paprania sie :D). I czekamy az serwatka calkowicie scieknie.

Serwatke mozna wykorzystac do ugotowania pysznego zurku :) albo ugotowac w niej biala kielbaske domowej roboty ;) A na sitku mamy pyszny twarozek :)
Smacznego :mrgreen:

PostWysłany: 07 Sty 2012, 06:27 

Miejscowość: Auckland, New Zealand
no i w countdown jest serek kiri od krowki smieszki:D

PostWysłany: 07 Sty 2012, 10:56 

Miejscowość: Auckland NZ
o ja jego...ile roboty:) ale bedzie trzeba pomyslec o zmajstrowaniu czegos "polskiego"

a co do sklepu...pytalem o nazwe:) masz racje...bylem wlasnie w tym sklepie:)

jeszcze mi brakuje polskiego chleba bo te tostowe to mi bokiem wychodza:D

pozdrawiam.

PostWysłany: 08 Sty 2012, 06:59 

Miejscowość: Auckland, New Zealand
co do kuchni to mi sie jeszcze przypomnialo:
chessecake (ciastkarnia) Mamuśka. Podobno założona została przez dwóch polaków w OZ. Teraz jest sieciówką ale dalej ma pysznego struccla :D i z tego co słyszałam wielu kiwusów sobie chwali ich wypieki.

PostWysłany: 08 Sty 2012, 22:05 
Awatar użytkownika

Co do chleba to w Hamilton jest boska piekarnia o nazwie 'Volare Bread' i pieka naprawde wspanialy chleb na zakwasie pt. 'Pain au levain' ktory smakuje lepiej niz niejeden polski chleb :)

W Auckland ciagle szukam... na razie znalazlam piekarnie Zarbo gdzie jest calkiem smaczny chlebek 'Dean's sourdough' :) Ale mam tam troche daleko, wiec raz na jakis czas jade tam wykupic wszystkie (np szesc sztuk) i sobie zamrazam :))) Znacie jakies dobre piekarnie w poludniowym Auckland z chlebem na zakwasie?

Vivatala: O tak! Serek z krowka juz tez znalazlam, mniam :) A wczoraj w Countdownie w Manukau znalazlam ciasteczka Hit :) od Bahlsena :))) Co prawda nie polskie, ale ja sie nimi w PL zajadalam swego czasu.

Serniki od Mamuski tez juz probowalam, calkiem fajne. Biznes nazywa sie 'Cheesecake Shop' i ma napis 'Mamuska' w logo. To teraz taka franczyza chyba, chociaz nie jestem pewna. Polecam serniki nie-pieczone, tzw continental cheesecakes :) te pieczone sa bardzo 'zapychajace' http://www.thecheesecakeshop.co.nz/

PostWysłany: 07 Wrz 2012, 00:22 

A ja w Countdown widzialam kapuste kiszona niemiecka wiec jakby ktos mial ochote na bigos zawsze mozna zrobic, jest tam tez taka kielbasa pakowana niby niemiecka troche zblizona do naszej robilam juz na niej fasolke po bretonsku i calkiem calkiem wyszla :) a co do pierogow i sera bialego (oj jak ja tesknie za nimi!) czy ktos juz probowal ten kiri serek? nie wiem czy on jest taki jak nasz? jeszcze zastanawia mnie philadelphia cheese widzialam taki w bloczku, musze sprobowac moze to bedzie cos zblizonego...

PostWysłany: 12 Gru 2012, 12:41 

Ja mam możliwość odwiedzania domu raz na 2-3 mies. więc poprzywożę sobie trochę mamusiego jedzenia. :)

PostWysłany: 12 Gru 2012, 21:53 

Fakt roboty przy tym jest sporo ;P

PostWysłany: 13 Gru 2012, 10:58 

to moze dobrym pomysłem na biznes byłoby importowanie do NZ polskich produktów i prowadzenie ich sprzedaży na miejscu?

PostWysłany: 19 Gru 2012, 18:44 

skupiliśmy się na temacie Polski, a co z nowo zelandzkimi smakołykami ? :)

PostWysłany: 21 Gru 2012, 02:02 

To jest wątek o w miarę polskich smakołykach w nz a nie odwrotnie :D

PostWysłany: 22 Gru 2012, 15:00 

a czym takim szczególnym, jaką potrawą słynie NZ?

PostWysłany: 07 Lut 2013, 21:30 

Polskie mięsa np kiełbasy, boczki, karkówki itd itd Myślę że ich sprzedaż w NZ by się opłaciła tylko trzebaby zainwestować trochę ;/

PostWysłany: 13 Lut 2013, 11:51 

import chyba tam się nie opłaca :(

Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 16 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość