Forum Nowa Zelandia - naszanowazelandia.pl
https://forum.naszanowazelandia.pl/

Maori
https://forum.naszanowazelandia.pl/viewtopic.php?f=26&t=34
Strona 1 z 1

Autor:  porres [ 24 Lis 2008, 13:13 ]
Temat postu:  Maori

Jak do tej pory nikt nie wypowiada się na temat Nowej Zelandii od strony historycznej a szkoda. Z tego co wiem Maorysi to wspaniała historia tego kraju dopiero teraz odkrywana. Wcześniej byli wyzyskiwani z różnych powodów. Może ktoś chciałby sie podzielić swoimi wiadomościami odnośnie Maorysów i histroii. Może jakieś linki by się przydały... :D
Bardzo lubię np oglądać Haka ich dawnego okrzyku wojennego teraz wykrzykiwanego przed zawodami RUGBY i All Black :lol: . Czekam na jakiś odzew bo interesuje mnie to niezmiernie....

Autor:  Rafal [ 02 Gru 2008, 12:10 ]
Temat postu:  Re: Maori

Starałem się zapoznać z historią Maorysów na miejscu ale generalnie to ta historia jest bardzo krótka. Oni się tam dostali jakieś 200 lat temu z wysp Indonezji z tego co pamiętam. Wylądowali na północy północnej wyspy i przez 100 lat doszli do Rotoury. Tam im się najbardziej spodobało. Później przyjechali Anglicy, jakieś 100 lat temu, i zaczęli się szaro gęsić. Jedyne co było pozytywne to to, że się jakoś dogadali i chyba już mieli dość podbojów bo epoka kolonizacji dobiegała kresu. Maorysi mogli zachować swoją kulturę i religię, Anglicy ich nie przetrzebili jak to mieli w zwyczaju na innych kontynentach. I ot dlaczego kultura Maoryska tak dobrze się zachowała.

Natomiast co do ich obrzędów, historii ich przodków z czasów przybycia i nawet wcześniejszych to nie mam pojęcia. Nie bardzo było z czego czerpać a może było tylko nie było na to czasu i ochoty po całodziennym prowadzeniu auta i włóczędze.

Jedyne co wdziałem w Auckland to manifestacje, takie niewielkie, raczej coś w rodzaju przedstawienia teatralnego przed jednym z budynków gdzie grupa Maorysów, mężczyzn i kobiet, manifestowała że zostali podbici i nie życzą sobie kolonialistów u siebie.

Autor:  porres [ 03 Gru 2008, 11:57 ]
Temat postu:  Re: Maori

Dziękuję za te informacje zawsze to coś. Byłeś może w Rotorua na tych ich "przedstawieniach" :)? Widziałam na youtube tańce dla turystów i przyznam, że robi to wrażenie. Dobrze że jednak w jakiś sposób dbają o swoją kulturę. Słyszałam nawet że maja swoją telewizje nadawaną w języku Maori. Pytam tak o te wszystkie informacje bo wiem, że zawsze we wszystkim najważniejsza jest historia kraju. Wiele można się nauczyć od ludzi o których cośkolwiek wiemy.

Autor:  Rafal [ 03 Gru 2008, 12:52 ]
Temat postu:  Re: Maori

Byłem i nawet z nimi tańcowałem :) i uczyłem się wytykać język. TV nie widziałem bo nie oglądałem tam TV at all ;)

Autor:  pagda [ 13 Sty 2009, 12:32 ]
Temat postu:  Re: Maori

Historia Maorysów nie jest taka krótka jak przedstawił to Rafał.

Pochodzenie Maorysów jest sporną kwestią, jest wiele teorii. Teoria oparta na faktach mówi, że Maorysi są z pochodzenia Polinezyjczykami a ich przodkowie wypłyneli z kontynentu azjatyckiego 2000-3000 lat temu osiedlając się po kolei łańcuch wyspowy Malezji, Indonezji, Filipin, Fidżi, Tonga. Kultura polinezyjska w dzisiejszym rozumieniu wykształciła sie wśród ludu Lapita na Tonga i Samoa i z tych okolic nastąpiła migracja na Nową Zelandię około 800 r n.e. Byla to dla nich zupełnie inna wyspa niż do tej pory spotykane. Musieli wykazać się dużą zdolnością adaptacji do nowych warunków (przede wszystkim klimatycznych) ale poradzili sobie świetnie:D Za nim James Cook dotarł do NZ w 1769 roku nowozelandzcy Polinezejczycy zasiedlili obie wyspy. Mówili wspólnym językiem, który posiadał wiele odmian ale na tyle podobnych, że mogli się porozumiewać między sobą. Podstawą życia Maorysów było współzawodnictwo plemienne. Ród i hapu (związek rodów w obrębie plemienia) stanowiły o tym, co się działo z członkami plemienia – kto z kim, gdzie itd. Przodkowie plemienni byli otoczeniu czcią, tak samo jak bogowie reprezentujący żywioły: ziemia, niebo, morze itp. Wszystkie sfery życia regulowała powszechna akceptacja pojęć: tapu (świętość), mana (władza duchowa), mauri (siły życiowe), utu (zadowolenie), makutu (czary). Byli rozwarstwieni – rangatira (ważne rody) i tutua (plebejusze). Społeczności liczące od garstki do ponad 500 gospodarstw zamieszkiwało kainga (wioski). Niektóre osady fortyfikowano i wtedy nazywały się pa – były podobno nie do zdobyciaJ. Lubili wojny i często je prowadzili między plemieniami – to to współzawodnictwoJ. Badania medyczne szczątków z epoki przedeuropejskiej ujawniło, że nie wielu Maorysów żyło więcej niż 30 lat. Po 25 roku życia dopadał ich artretyzm i wypadały zęby z powodu podstawowego pożywienia w postaci korzeni paproci. Tak to wyglądało przed przybyciem Cooka. Potem przyjechali europejczycy w różnej postaci (misjonarze, wygnańcy, poszukiwacze przygód itd.) i dużo się pozmieniało. Niby pokojowo, spokojnie ale na bazie oszustwa zepchnęli Maorysów w kąt ale to już za dużo pisania :D
Zainteresowanym mogę przesłać całą historię na maila :D

Autor:  Rafal [ 13 Sty 2009, 12:48 ]
Temat postu:  Re: Maori

nie wysyłaj na maila tylko napisz artykuł, dodaj jakieś fotki, ilustracje (jeśli nie będą Twojego autorstwa to podpisz je skąd i kto jest autorem) i opublikujemy na stronie. Jeśli tekst nie jest Twój to go po prostu przeredaguj, napisz coś od siebie i będzie wypas. Mnie się ta obwieści bardzo podoba.

Autor:  pagda [ 14 Sty 2009, 07:19 ]
Temat postu:  Re: Maori

jeżeli temat będzie nadal aktualny to napiszę w marcu po powrocie z ZN :D

Autor:  Rafal [ 18 Kwi 2009, 11:30 ]
Temat postu:  Re: Maori

no i jak? mamy już kwiecień a nawet maj idzie :)

Autor:  pagda [ 20 Kwi 2009, 07:02 ]
Temat postu:  Re: Maori

o kurcze, już kwiecień :shock: absorbujące każdy wolny czas sprawy mam już za sobą więc mogę teraz wywiązać się z obietnicy a przynajmniej się postaram;)

Autor:  kemot22 [ 10 Wrz 2013, 18:56 ]
Temat postu:  Re: Maori

szukam historycznych informacji o Nowej Zelandii. Gdzie mogę je znaleźć?

Strona 1 z 1 Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
http://www.phpbb.com/