Forum Nowa Zelandia - naszanowazelandia.pl

Witaj na forum pasjonatów i poszukiwaczy informacji o krainie długiego białego obłoka.
Obecny czas: 21 Lis 2018, 17:45

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina

Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 10 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: Australia czy NZ- prośba o radę
PostWysłany: 11 Kwi 2012, 20:28 

Mam prośbę, żeby osoby znające dobrze ten region doradziły mi w kwestii planowanej wyprawy. Otóż wybieram się do NZ i/lub Australii na ok 6 tygodni we wrześniu i październiku, solo, budżet mam ok 20 tys (ale w to wchodzą też wszystkie bilety lotnicze więc jak się okazuje, nie jest znowu taka zawrotną suma jak na ten region świata) i zastanawiam się czy skupić się tylko na NZ (ale byłoby mi szkoda nie zobaczyc nic z Oz), czy może zrobić np dwa tygodnie w Australii i 4 w NZ, czy też, do czego sie skłaniam: 3 tyg tu i 3 tyg i wtedy w NZ tylko wyspę południową a w Australii Sydney i okolice, Blue Mountains Port Stephens i w ogóle NSW i przelot do Cairns/Port Douglas i tam wynjąć auto i pojeździć troche po okolicy.
Spać mam zamiar w hostelach i pod namiotem.
Bedę wdzięczna za rady i pomysły.
Pozdrawiam
Ola

Temat postu: Re: Australia czy NZ- prośba o radę
PostWysłany: 11 Kwi 2012, 20:32 

Dodam tylko, że nie jestem typem, który lubi gnać od miejsca do miejsca bez wytchnienia, chociaż oczywiście chciałabym jak najwięcej zobaczyć, zrobić choc jeden z większych trekkingów (np Abel tasman ), popływać z delfinami, itd, ale wolę paru rzeczy nie zobaczyć, ale mieć luz i się relaksować- w końcu to są wakacje. :)

PostWysłany: 16 Kwi 2012, 19:16 

W takim razie sugeruję 4 tygodnie na Nową Zelandię i 2 na Australie.

Po pierwsze, zasadniczy problem z Australią to odległości - np Sydney i Melbourne wydają się tuż obok siebie a w rzeczywistości to prawie tysiąc kilometrów. Żeby zatem pozwiedzać Australie musiałbyś uwzględnić szereg lotów w ramach Australi przez co stracisz mnóstwo czasu na lotnisku.

Po drugie, dodatkowy czas w Nowej Zelandii możesz wykorzystać w ten sposób, że przejedzisz 100/200 km i jesteś w zupełnie innym krajobrazie, podczas gdy w Australii musisz w tym celu wsiąść w samolot.

Po trzecie, koszty. Australia jest wyjątkowo droga (nie, żeby Nowa Zelandia była tania). Problemem mogą się okazać w szczególności atrakcje - obawiam się, że Twoje 20 tys. może się okazać niewystarczające. Ja miałem budżet 17 tys (+ awaryjne 3 tysiące), który podobnie jak Twój uwzględniał ceny biletów i... wydałem jakieś 18. Przy tym muszę powiedzieć, że jedyną rzeczą na której nie oszczędzałem były właśnie atrakcje (przez cały pobyt spałem w 4-osobowych pokojach w hostelach). Tak dla przykładu - rejs po Milford Sound 180 zł, całodniowa wycieczka na Fox Glacier 450 zł, rejs z delfinami 450 zł, rejs na rafę w rozsądnej łódce (czytaj nie 100-200 osobowej, bo takich na rafie jest zasadnicza większość) 600 zł. Wiem, że wycieczka całodniowa po Daintree Forest z Cairns była za 149 dolarów (czyli pzy obecnym kursie prawie 500 zł). Nie wydaje mi się, żeby inne atrakcje które musisz zobaczyć z przeowdnikiem (np. Urulu i Kakadu national park) będę kosztować podobnie. Jeśli do tego doliczysz koszty lotów to niewiele Ci zostanie. Zaletą Nowej Zelandii w tym kontekście jest zatem znowu... odległość i to, że nie musisz korzystać z samolotów.

Poza tym jeśli lubisz góry (których w Australii w zasadzie nie ma - wiadomo ile ma najwyższy szczyt) to południowa wyspa będzie dla Ciebie rajem na ziemi :).

Pozdr.
J.

PostWysłany: 16 Kwi 2012, 19:18 

Aha - byłem w Nowej Zelandii oraz w Sydney i na Wielkiej Rafie Koralowej przez 3,5 tygodnia (łącznie z lotami) - to dla porównania kosztów.

Pozdr.
J.

PostWysłany: 16 Kwi 2012, 19:22 

Hej wielkie dzięki za odp i porady. Czyli Ty byłeś 3 tyg w Aus i 5 w NZ w wydałeś łacznie z biletami 18 tys, tak?

PostWysłany: 16 Kwi 2012, 21:39 

Nie do końca ;)

Moja cała wycieczka trwała trzy i pół tygodnia, z 6 dni byłem w Australii a ponad 2 tygodnie w Nowej Zelandii... (tak, jak powiedziałem, to niestety nie jest najtańsze miejsce na ziemi). Fakt, że wynajmowałem samochód przez pierwszy tydzień co łącznie z benzyną, ubezpieczeniem i GPS kosztowało ok. 1500 zł, ale to jest jedyny koszt jaki można sobie odliczyć mając więcej czasu i podróżować stopem, co wg moich doświadczeń jest naprawdę dobrą alternatywą gdy masz trochę czasu - złapanie stopa w NZ jest moim zdaniem banalne (no chyba, że chcesz oszczędzać na atrakcjach, ale jeśli jedziesz tak daleko to sugeruje nie oszczędzać ;)). Te 18 tysięcy poszło więc na trzy i pół tygodnia...

Pozdr.
J.

PostWysłany: 16 Kwi 2012, 21:50 

Uu, nieźle...nie no, jasne, że nie mam zamiaru oszczędzać na atrakcjach- po nie tam jadę! W NZ na pewno wypożycze auto, w Australii nie. No tak, wlasnie, drogie to wszytsko jak cholera. Dlatego troche się łamię i zastanawiam się jeszcze czy nie pojechac jednak do stanów, które co prawda troche znam, ale tylko w malutkich fragmentach. W usa ta kasa starczy mi jednak na dlużej no i dolecieć mozna taniej. A przyroda też zapiera dech w piersiach. No, zobaczymy.

PostWysłany: 17 Kwi 2012, 11:44 

No drogo - zawsze możesz zaoszczędzić jakieś 1,5 tyś jeśli ograniczysz się do jednego z tych krajów.

Rozumiem Twoje rozterki, bo też miałem ten sam wybór (USA albo NZ albo AUS albo NZ i AUS), ale nie żałuję wyboru i ani jednego wydanego tam dolara. W końcu gdzie indziej zobaczysz fiordy, lodowce, 3000 metrowe góry pokryte lodem, rajskie plaże, piękne zatoki, wulkany, gejzery a obok tego niezwykłą morską faunę (sam opis brzmi nieźle, a co dopiero widoki na miejscu ;)).

Poza tym, to jest chyba dobry kierunek na samotną podróż. Bo o ile można spróbować zacisnąć pasa i zaoszczędzić te 20 tyś. na wyjazd 1 osoby do NZ na kilka tygodni to wyjazd 2 osób jest prawie dwukrotnie droższy (zaoszczędzisz tylko na wynajmie samochodu i benzynie) i jak dla mnie niemal nieosiągalny. Tymczasem za 20 tys. możesz pojechać w dwójkę do stanów na niemal ten sam okres ;) (ja przynajmniej tak sobie tłumaczyłem taki wybór i wydaje mi się trafny).

Pozdr.
J.

PostWysłany: 29 Maj 2013, 14:20 

Australia !

PostWysłany: 03 Cze 2013, 20:26 
Administrator
Awatar użytkownika

Miejscowość: Warszawa / Żnin
Nowa Zelandia, Australia, Tajlandia, Gruzja :) Ja nie żałuję ani grosza wydanego gdziekolwiek bym nie pojechał :) Dylemat pozostawiam Autorowi posta ;]

Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 10 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość