Forum Nowa Zelandia - naszanowazelandia.pl

Witaj na forum pasjonatów i poszukiwaczy informacji o krainie długiego białego obłoka.
Obecny czas: 27 Cze 2019, 09:41

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina

Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 4 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: Zdjęcia Nowej Zelandii na naszej stronie...
PostWysłany: 02 Wrz 2008, 11:34 
Administrator
Awatar użytkownika

Miejscowość: Warszawa / Żnin
Wiele osób pyta jakim sprzętem robione były zdjęcia Nowej Zelandii umieszczone u nas na stronie.

Pewnie niektórych rozczaruję ale sprzęt nie jest najwyższej półki (tak samo zresztą jak moje umiejętności bo jestem amatorem, może zaawansowanym ale zawsze - i dobrze mi z tym)

Nikon d70s + obiektyw standardowy Nikkor 18-70. Kilka zbliżeń ustrzelone starym standardowym zoomem 55-200, który po wyprawie oddał ostatnie tchnienie. Oczywiście szkła zabezpieczone filtrem UV a w niektórych przypadkach zakładałem filtr polaryzacyjny BW.

Do tego miałem skombinowany na szybko databank który wyglądał następująco, obudowa do dysku twardego laptopowego z możliwością podłączenia aparatu przez kabel żeby można było przesłać zdjęcia + dysk 40Gb. Koszt około 300 zł w 2007 roku. Osobiście uważam jednak że można to mieć ale chyba bezpieczniejsza jest opcja kart pamięci bo kopiując zdjęcia na dysk i kasując je z karty zawsze modliłem się żeby dysk przeżył do powrotu do domu. Obecnie zaopatrzony jestem w kilka 4Gb kart i przy tym pozostanę, dysk mam tylko na wszelki wypadek. Poza tym jest już na rynku sporo pół i w pełni profesjonalnych databanków za znacznie rozsądniejsze pieniądze niż rok czy dwa lata temu i eksperymenty jak mój nie koniecznie muszą popsuć komuś wyjazd ;)

Oczywiście zawsze miałem ze sobą statyw. Może nie profesjonalny ale na pewno stabilny jak na swoje możliwości - goldphoto.

Na chwilę obecną zaplecze sprzętowe znacznie się rozbudowało z czego na pewno nie ruszam się na wyjazdy bez lampy zewnętrznej (mam 2: sb800 i sb600). Oczywiście aby się uniezależnić od prądu polecam zaopatrzenie się w dodatkowe zestawy akumulatorów. Ostatnio byłem w Gruzji przez dwa tygodnie i 2 akumulatory spokojnie wystarczyły. Na jednym robię około 600-700 zdjęć. Są tez 2 zestawy akumulatorów do lamp.

Ze sprzętu jaki miałem to tyle.

Na dzień dzisiejszy polecam zestaw:

Body + obiektyw szerokokątny z zakresu 12-24mm + obiektyw standardowy miedzy 18-80mm i jakiś dobry zoom przynajmniej do 200mm.

Filtr polaryzacyjny, filtr połówkowy szary i neutralny szary (te chyba nawet bardziej od polara), stabilny statyw, lampa błyskowa zewnętrzna i to chyba tyle.

Ze względu na masowe ilości strzelania zdjęć krajobrazów polecam obiektywy które nie będą miały poważnej aberracji chromatycznej bo jak dla mnie przy obróbce zdjęć a szczególnie przygotowaniu ich do większych wydruków jest to największy kłopot.

Jeśli ktoś ma możliwość to polecam również zabranie jakiegoś miłego, szybkostrzelnego kompakta kieszonkowego bo taki jest nieodłącznym przyjacielem w ciężkich warunkach.

Gdyby były pytania to służę :mrgreen:

Temat postu: Re: Zdjęcia Nowej Zelandii na naszej stronie...
PostWysłany: 12 Sty 2009, 15:31 
Administrator
Awatar użytkownika

mieliśmy ładowarki do samochodu no i konwerter kiedy byliśmy gdzieś przy gniazdku w budynku.

PostWysłany: 21 Paź 2009, 13:32 
Administrator
Awatar użytkownika

Po przemyśleniach:

Widziałem szerokokątny w akcji i generalnie ot nie dla mnie, rozmywa bok a tego nie lubię, szczególnie w krajobrazach. Jak dla mnie krajobraz ma być ładny od boku do boku a nie tylko na środku.
Róbta co chceta, jak dla mnie szeroki kąt to lipa :) i wiem że jestem w mniejszości bo każdy wie po co jest szeroki kąt i nie ma co nad tym dyskutować. Wolność używania wszakże istniej.
Na pewno szeroki kąt przyda się do pewnych efektów specjalnych z dołu lub z góry ale to już chyba wolałbym się pobawić rybim okiem bo to będzie efekt spektakularny :)

Przy kicie między 18 a 80 mm pozostaje

Zoom min 200mm też się przyda, rzadko ale się przyda i to jasny a im jaśniejszy tym lepiej a gdzie? Np na wycieczcie z podglądaniem wielorybów, delfinów czy albatrosów, przyda się też na foki i uchatki. Dlaczego jasny? Bo najczęściej na morzu jest pochmurno więc mało światła a żeby nie psuć zdjęcia wysokim ISO i szumami to f4 czy f2.8 jest bardzo przydatne poza tym musi być szybki AF bo te stworki nie będą pozować, no może poza fokami i uchatkami.

Filtry jak wyżej.

PostWysłany: 30 Mar 2011, 13:27 

Rafal napisał(a):
mieliśmy ładowarki do samochodu no i konwerter kiedy byliśmy gdzieś przy gniazdku w budynku.

My mielismy takie samo rozwiazanie - zwlaszcza, ze ciagle w drodze.

Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 4 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość