Forum Nowa Zelandia - naszanowazelandia.pl

Witaj na forum pasjonatów i poszukiwaczy informacji o krainie długiego białego obłoka.
Obecny czas: 22 Lis 2017, 23:19

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina

Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 25 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: Moje top 10 co chciałabym/bym zobaczyć jako pierwsze;)
PostWysłany: 22 Lis 2008, 10:59 

1.Jezioro Pukaki- Mt. Cook Village, Lodowiec Tasmana
2.Lokalizacja z filmu Lord of the Rings
3.Cathedral Cove i półwysep Coromandel
4.Lake Tekapo + Kościół Dobrego Pastaerza (Good Shepherd Chuch) ;))))
5.Milord Sound - Fiordland National Park, fiordy, dzika przyroda wodospady itp.
6.Rotorua --> poznać kulturę Maorysów, gorące źródła gejzery itp, Mt. Taravera
7.Lodowce Franz Josef i Fox
8.Auckland i Wellington
9.Tongariro National Park
10. Bay of Plenty - Whakatane --->odwiedzić przyjaciela i popatrzeć jak pływają delfiny;))

Może ktoś pokusi się o 100 tke;) Nie znam na tyle NZ aby coś ale FIORDLAND nie można ominąć żadną miarą.

Temat postu: Re: Moje top 10 co chciałabym/bym zobaczyć jako pierwsze;)
PostWysłany: 22 Lis 2008, 17:51 
Administrator
Awatar użytkownika

Miejscowość: Warszawa / Żnin
setka to już niezłe wyzwanie :) taka listę to widziałem z jakiegoś przewodnika lokalnego i jak trzeba to zrobię top 100 :) ale może być masakra dyskustyczna heheheh bo tu będzie pewnie sporo sporów.

Co do Twojej top 10 to może napiszesz nam lub podeślesz zdjęcia nr.1 bo nie byłem a szkoda, za mało czasu, Lokalizacji z Lord of the Rings to jest sporo i dla fanatyków można zrobić osobny dział Lord of the Rings. Cathedral świetne nawet z pkt widzenia naukowego ;) uwialbiałem na geografii w ogólniaku wszelkie działałania erozyjne a szczególnie lodowce z tym że Cathedral Cove to już wapienie więc coś innego. Lake Tekapo mnie minęło więc chętnie się czegoś dowiem i pooglądam, Milfors S. Byłem widziałem i podobnie jak ty podziwiam :), Rotoura - fajne miejsce a po powrocie do Polski w pociągu pośpiesznym z Wawy do Bydg spotkałem MAORYSA byłem w szoku! bo to było zaraz po powrocie :) Lodowce też piękna sprawa ale nie wchodziłem na nie a ty? Auckland i Wellington spoko. Tongariro, żałuję że mieliśmy tak mało czasu i weszliśmy pod Mt.Doom, główny cel było go zobaczyć a że była kiepska pogoda to postanowiliśmy zostać i na niego poczekać jak długo będzie trzeba, Bogowie sprzyjali i następnego dnia pogoda się poprawiła i ukazał się naszym oczom ;) Bay of Plenty, nazwa mówi sama za siebie a common dolphins są genialne :) 2 tygodnie temu pływaliśmy z ich kuzynami, butlonosymi słodkowodnymi w Wenezueli w rzece :)

PostWysłany: 24 Lis 2008, 13:18 

Dziękuję Rafał za odzew. Zdaje sobie sprawę że wszystkiego nie da sie zamieścić bo i życia by za mało było by to wszystko zwiedzić ale... byłabym wdzieczna byś się podzielił swoim TOPem :lol: nie koniecznie 100tką ;)
Co Twoim zdaniem nie można opuścić przy zwiedzaniu tego pięknego kraju. Wg mnie FIODRLAND jest the best :) i co jak co tego bym nie popuściła sobie nigdy. Czy Twoim zdaniem wyspa południowa jest ciekawsze od północnej????
A może ktoś inny również zabrał by głos warto wiedzieć gdzie jechać żeby nie żałować że mogło by sie być a nie było.

PostWysłany: 24 Lis 2008, 23:26 

za tydzień wyruszam na wycieczkę po NZ, tydzień na północnej wyspie potem 2 tygodnie na południowej. Myślę że po tym wyjeździe będę mogła podać wam moje TOP 10 ;)

PostWysłany: 25 Lis 2008, 11:01 
Administrator
Awatar użytkownika

Mamy nadzieje na relacje, info o miejscach gdzie spaliście i jak je oceniacie no i oczywiście aktualizacje cen :) zbierajcie paragony i notujcie co kryje się pod tymi dziwnymi nazwami hehehe

powodzenia

PostWysłany: 14 Gru 2008, 12:13 

Miejscowość: Łódź
Witam
Jeśli was urzekł FIORDLAND ( którego jeszcze nie zwiedzałem ale już niedłuo ) to myślę ,że porównywalne klimaty mamy bliżej czyli NORWAY szczerze polecam :)

PS .
Napewno dołącze do TOP 10 tuż po powrocie czyli w luty 2009

Pozdrawiam

PostWysłany: 14 Gru 2008, 13:41 
Administrator
Awatar użytkownika

No tak tylko że w takiej sytuacji możemy porównywać wiele rzeczy i krajobrazów a w końcu dojdziemy do wniosku że wszelkie podobne elementy mamy zaraz za płotem. Sahara jest podobna do naszych wydm nad Bałtykiem a wydmy nad Bałtykiem do fałdów na piasku nad Wisłą w Warszawie a generalnie te z nad Wisły są identyczne z tym co mam w piaskownicy na podwórku. I dzięki temu możemy mieć wszystko pod nosem i za darmo :)

Wiem, że fiordy w Norwegii są piękne ale są inne niż te w Nowej Zelandii. Staram się nigdy tak nie porównywać tylko z jednego względu, traci się przez to motywację do podróżowania dlatego dla mnie wszystko jest inne i niepowtarzalne.

Mam nadzieje że przywieziesz mnóstwo nowych informacji, zdjęć i foto. Do tego czasu nowa wersja strony powinna już być live więc będzie co uzupełniać :)

PostWysłany: 05 Lut 2010, 19:16 

Miejscowość: Auckland
Moje TOP 10 (niektore miejsca troche mniej znane, ale moim zdaniem naprawde warte odwiedzenia):

1. Jezioro Pukaki - bezkonkurencyjnie najpiekniejsze jezioro w NZ i najpiekniejsze miejsce. Plan na najblizsze lata to zdobyc wystarczajaco duzo kasy, zeby zbudowac tam letni domek :)

2. Plaza miedzy Tauranga a Whakatane, dokladny namiar tutaj: http://bit.ly/bU8AuR
Podobno najladniejsza plaza w NZ jest Ohope Beach, ale dla mnie nie ma nawet porownania - ta jest ladniejsza

3. Kolejna plaza, rownie piekna, blisko Auckland - Maraetai Beach: http://bit.ly/bMKLIi

4. Droga z Christchurch do Greymouth przez Arthur's Pass - zaplanujcie sobie przystanki co srednio 15 minut na podziwianie widokow ;)

5. Rotorua ze wszystkimi atrakcjami (Wai-o-Tapu, Buried Village)

6. Queenstown - moze to dlatego, ze bylo pierwszym miastem, ktore zobaczylem na Wyspie Poludniowej (i trzecim miastem w ogole po Auckland i Hamilton), ale urzeklo mnie niesamowicie. Zaraz obok niego jest Arrowtown, urocze male miasteczko, rowniez godne polecenia

7. Napier - piekne miasto, naprawde zadbane i warte obejrzenia

8. Ogrody w Hamilton - bylem tam dwa razy i chetnie pojade jeszcze :)

9. Tongariro National Park - czarny snieg, anyone? ;)

10. Arataki Visitor Centre - http://bit.ly/cObX8Q - obowiazkowe pierwsze miejsce do obejrzenia po zwiedzeniu Auckland

PostWysłany: 22 Kwi 2010, 09:44 

Nie do końca wiedziałem w którą część forum skierować to pytanie więc wrzucam je tutaj. Planuję swoją wyprawę na jesień i zbieram informacje o atrakcjach. Byłbym wdzięczny za rady i kilka wskazówek na poniższe tematy:
1. Podobno Doubtfull Sound jest dużo lepszy niż Milford, lecz wymaga to całodniowej wycieczki. Czy ktoś może to potwiedzić?
2. Gdzie najlepiej wybrać się na rafting? Queenstown czy na północnej wyspie?
3. Wiem że oglądanie wielorybów jak i delfinów jest w Kaikoura. Delfiny wiele osób polecało na wyspie północnej, Bay of Islands albo Bay of Plenty, a jak jest z wielorybami w Kaikurze? Sa jakieś algernatywne lub bardziej polecane do tego miejsa?
4. Planuję przynajmniej mała ok 1/2 dnia wycieczkę na lodowiec. Obu lodowców nie obskoczę, który wybrać?
Pozdrawiam

PostWysłany: 23 Kwi 2010, 08:33 
Administrator
Awatar użytkownika

Do Doubtfull Sound wypływają statki wycieczkowe z Milford Soud i biorąc pod uwagę, że wycieczka statkiem po Milford zajmuje kilka godzin to do Doubtfull Sound płynie się nieco dłużej więc cały dzień by się zgadzał. Rozmawiałem z ludźmi w Milford którzy płynęli na kilkudniową wycieczkę po kilku fiordach więc tam jest kilka opcji.

Wygoogluj sobie Milford Sound trips lub tours albo Doubtfull Sound i będziesz miał rozeznanie w tamtych wycieczkach. Wiem, że są też wycieczki kajakami morskimi.

Raftingu nie robiłem więc nie wiem. Różnie mówią. Poza Queenstown może być taniej.

Kaikoura to delfiny dusky, głównie, mniejsze niż common które są na północy więc warto spotkać się obydwoma gatunkami. W Kaikoura jak pojedziesz na wieloryby to dusky i tak zobaczysz bo one lubią bawić się z łódkami więc i tam będą Wam towarzyszyć. W Kaikoura jest o tyle dobrze, że na wieloryby pływa tylko jedna firma, jest podział kto na co więc nie ma tłumów jak w Bay of Islands gdzie nagle jak jedni zobaczą delfina to kilka innych łódek podpływa i robi się straszny tłum.

Jeśli o wycieczkę na lodowiec chodzi to dojście pod Fox zajmuje trochę czasu, w dwie strony to pół dnia z pobytem pod lodowcem, jeśli chodzi Ci o pójście z przewodnikiem to zarezerwuj cały dzień a jak cię stać to łap helitrip :)

PostWysłany: 25 Kwi 2010, 19:29 

Ja robilam Black water rafting czyli w jaskiniach z glowwarms, polecam bo dostaje sie stroj specjane gumaki i opone na ktorej sie plywa i jazda do jaskini. tu stronka http://www.waitomo.com/#
poza tym polecam luge w
Rotorua http://www.skylineskyrides.co.nz/ cos niesamowitego.

PostWysłany: 26 Gru 2010, 00:41 

Rafal napisał(a):
setka to już niezłe wyzwanie :) taka listę to widziałem z jakiegoś przewodnika lokalnego i jak trzeba to zrobię top 100 :) ale może być masakra dyskustyczna heheheh bo tu będzie pewnie sporo sporów.

Zgadza sie, przewodniki AA (Automobil Association ;-) z zoltym logo maja pozaznaczane lokalizacje i info jak do dojechac do "101 Kiw's must d"o - takich najlepszych rzeczy w Nowej. Przewodniki sa za free, calkiem wygodne, podzielone rejonami wiec na caly kraj jest chyba z 8. Dostepne prawie w kazdym infopoincie

Lista tych 101 jest tez online, do tej pory sprawdza sie fajnie, ale wyrobimy tylko z 20-30%
http://www.aatravel.co.nz/101/original-101-must-do-list/

PostWysłany: 26 Gru 2010, 21:32 
Administrator
Awatar użytkownika

top 100 to dobry chwyt marketingowy bo dowodzi nijako o potencjale regionu a że jest ich kilka to jest już top kilkaset. Prawdopodobnie jedynym kto odwiedził te wszystkie miejsca jest ten kto napisał przewodnik ale że to redakcyjna robota to wątpię żeby i tam znalazł się ktoś tak oblatany ;) mimo wszystko, jest za free, jest przydatne, jest łatwo dostępne więc warto korzystać

PostWysłany: 30 Gru 2010, 13:57 

Jak dla mnie moje Top:
1.Półwysep Coromandel z jego spokojem i przepięknymi krajobrazami.
2.Cathedral Cove
3.Rotorua z całym aktywnym obszarem - przede wszystkim polecam Hell's Gate. Rzeczywiście piekielny krajobraz
4.Waitomo Caves
5.White Island - wyspa jako czynny wulkan
6.Tongariro National Park - koniecznie trzeba zrobić Tongariro Crossing. Pomimo sporej ilości turystów warto przedreptać te 30 km. Poza tym jesli ktoś ma czas koniecznie trzeba się wspiąć na któryś z wulkanów.
7.Marlborough Sounds
8.Abel Tasman National Park
9.Farewell Spit
10.Kaikoura z Whale Watching
11.Artur's Pass
12.West Coast Wyspy Południowej - jeśli ktoś ma czas to koniecznie trzeba pojechać do Jackson Bay. To już całkowicie odludne miejsce, ale jakże piekne.
13.Pancake Rocks czyli naleśnikowe skały
14.Alpy Południowe z lodowcami Fox i Franz Jozef. Z drugiej strony Mount Cook Village i jeśli finanse pozwalaja lot samolotem lub helikopterem nad Alpami. Lake Pukaki przy dojeździe do Alp robi oszałamiające wrażenie (potrzebna słoneczna pogoda).
15.Mc Kenzie Country - płaskowyż w okolicach Lake Tekapo
16.Te Anau
17.Doubtful Sound i Milford Sound - i to w tej kolejności. Pierwszy dziki, długi i niedostepny z bogatym morskim życiem - delfiny, foki. Drugi to pionowe ściany prosto z morza - ale jak dla mnie zbyt komercyjnie. No i oczywiśćie cały Fiordland.
18.Oamaru z kolonią błękintych pingwinów
19.Płw Banksa z Akaora
20.Droga Summit Road w Christchurch - wspaniałe widoki na miasto i całą Pegasus Bay

PostWysłany: 30 Gru 2010, 14:04 

Apacz321 napisał(a):
Jak dla mnie moje Top:
20.Droga Summit Road w Christchurch - wspaniałe widoki na miasto i całą Pegasus Bay

Aha zapomniałem dodać:
21.Moeraki Boulders - naprawdę warto zobaczyć te diabelskie kule

PostWysłany: 30 Mar 2011, 13:03 

Fiordy, fiordy i jeszcze raz fiordy. Jak się nie jechało Milford Road to tak jakby się nie było w NZ!
Ludzie piszą, że Arthur Pass jest niesamowita. Jechalismy nią, ale opadu szczęki u mnie nie spowodowała ta droga. Jest piękna owszem, ale to nic w porównaniu z MR.
Jak jechaliśmy MR to miałam wrażenie, ze to miejsce stworzył Bóg aby móc się w nim relaksować i że to powinno być zakazane dla ludzi.

Na drugim miejscu są u mnie jaskinie Waitomo i przygoda ktora się nazywa Lost World. Adrenalina i wysiłek!

Na trzecim wycieczka 4 godzinna z przewodnikiem. My poszlismy na Franz Josef - ten lód ma kolor absolutnie niemożliwy. Taki niebieski ... a na koniec kapiel w gorących basenach!

Na czwartym - Abel Tasman National Park. Znowu nie mogłam dać oczom wiary w ten absolutnie złoty piasek i w tę błekitną wodę!

Ńa piatym dam Arthur Pass ze względu na Keę, która jest super! Ale można ją spotkać też w Fiordolandzie.

Na szóstym jaskinie w Te Anau ze świetlikami. Aby zwiedzić te jaskinie trzeba przejechac łódką na druga strone jeziora. Akurat mocno wiało i łódka skakała po falach. Śmialismy się z mężem jak dzieci!

Na siódmym - gejzery - Wai-o-tapu, Orakei-Korako. Te kolory …. Chociaż muszę zaznaczyć, że dużo tutaj chodzenia i po tych oparach głowa mnie 2 dni bolała.
8 – hobbiton – wiadomo!
9 - coromandel pacific coast highway – nam się trafiło, że akurat na przejażdzke wybrała się grupa właścicieli starych samochodów oraz hot rod-ow. Mój aparat się wtedy zgrzał i poddał na chwilę – takich rzeczy w Polsce się nie ogląda!

PostWysłany: 30 Mar 2011, 13:36 
Administrator
Awatar użytkownika

to czekamy na te hot rody na w galerii NNZ :) Ja widziałem tylko wystawę starych samochodów i samochodów z filmów w Londynie.

PostWysłany: 30 Mar 2011, 13:50 

Rafal napisał(a):
to czekamy na te hot rody na w galerii NNZ :) Ja widziałem tylko wystawę starych samochodów i samochodów z filmów w Londynie.

Jest muzeum starych samochodow w Nelson. Bylismy i polecamy.

PostWysłany: 09 Gru 2012, 20:45 

chętnie pojadę zobaczyć plany zdjęciowe do Hobitta i Władcy Pierścieni :P kocham widoki tych gór :d

PostWysłany: 13 Gru 2012, 01:22 

gabi88 napisał(a):
chętnie pojadę zobaczyć plany zdjęciowe do Hobitta i Władcy Pierścieni :P kocham widoki tych gór :d

Mam podobnie. W pierwszej kolejności tematyka związana z Władcą i Hobbitem :P potem reszta jak starczy czasu :)

PostWysłany: 14 Gru 2012, 14:19 

Zdecydowanie Shire. Jak już pisałem w temacie o LOTR jestem maniakiem. ^^

PostWysłany: 15 Gru 2012, 00:35 

Shire jest cudowne :) miejsce absolutnie obowiązkowe :P

PostWysłany: 18 Gru 2012, 19:08 

Shire to moje marzenie :)

PostWysłany: 18 Gru 2012, 21:00 

To miejsce niedługo stanie się tak zadeptane, że wręcz bezwartościowe - radzę się śpieszyć ;-)

PostWysłany: 19 Gru 2012, 21:14 

Ogólnie cała Nowa Zelandia wygląda na piękny kraj :)

Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 25 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość