Forum Nowa Zelandia - naszanowazelandia.pl

Witaj na forum pasjonatów i poszukiwaczy informacji o krainie długiego białego obłoka.
Obecny czas: 27 Cze 2019, 09:09

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina

Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 4 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: Kilka pytań namiotowca
PostWysłany: 23 Lis 2008, 18:40 

Brakuje mi na tym forum tematu "pytania różne', lub "poradnik trampa" lub "zmniejszamy koszty" lub coś w tym stylu, gdzie mogłabym zamieścic takie pytania:
- czy dostepne są w sklepach jednorazowe kartusze z gazem do palników z nakrętką systemu Carrimor lub Primus lub Coleman i ile kosztują, jesli nie to jak radzić sobie z gotowaniem
- czy dozwolone jest nocowanie na dziko w namiocie lub w samochodzie
- czy można legalnie wwieźć coś z żywności np. myślałam o herbacie i słodyczach, bo puszki chyba nie wchodzą w grę jako produkt zwierzęcy
- czy woda z kranu nadaje się do picia
Ponieważ zamierzamy podróżować wynajętym samochodem, zamieszczam te pytania tutaj.
Hanka.

Temat postu: Re: Kilka pytań namiotowca
PostWysłany: 24 Lis 2008, 11:44 
Administrator
Awatar użytkownika

Miejscowość: Warszawa / Żnin
Dodam dzisiaj wieczoem dział "Nowa Zelandia - jak najtaniej", słuszna uwaga

- Co do naboi to nie orientowałem się bo mieliśmy campera z kuchenką na normalne butle tyle że małe.

- Nocować można na dziko wszędzie tam gdzie nie jest to zabronione i gdzie rozsądek podpowiada, że jest bezpiecznie, tak chyba najlepiej to ująć a że bezpiecznie jest prawie wszędzie to najważniejsze jest trzymać się pierwszej części stwierdzenia :)
My nocowaliśmy w samochodzie nawet na stadionie rugby a dokładniej na jego piętrowym parkingu tyle że złamaliśmy pierwszą zasadę czyli nie śpij tam gdzie nie wolno ale za to ta o bezpieczeństwie się sprawdziła. Mieliśmy szczęście i Policja nas nie nakryła. Zaznaczam, że była to sytuacja"podbramkowa" i nie było innego miejsca, żeby się zatrzymać więc postąpiliśmy zgodnie z tym co natura podpowiadała :) A co do noclegów na odludziach to jest jeden z czołowych elementów mojego top 5 "jak poczuć, że jest się w Nowej Zelandii" - śpij na odludziu, kładź się spać z ptakami i z nimi zaczynaj dzień!

- Co do żywności to nie wiem bo nie wwoziłem ale "przerzepali nas równo" łącznie ze sprawdzaniem czy mamy czyste buty, namiot, karimatę i śpiwory. Nie chcą, żeby im cokolwiek wwieźć co zagroziło by w najmniejszym stopniu ekosystemowi i się nie dziwię bo od tego zależy ich być albo nie być.

- Wody z kranu nie piłem i nigdzie nie polecam ale może akurat u nich jest smaczna, trzeba poczekać na odp od innych.

PostWysłany: 05 Gru 2008, 12:18 

Co do wody to moge powiedzieć, że kranówka jest bezpieczna do picia i na ogół bardzo smaczna (może z wyjątkiem Auckland). Dodam jeszcze, że nawet w najbardziej odległych miejscach znajdziesz czystą toaletę!
Gdyby nie potrzeba brania prysznica od czasu do czasu to nocowalibyśmy tylko na dziko, z najlepszymi widokami przy śniadanku;)...
Nie wiem jakie są te systemy palników gazowych, ale widziałem chyba wszystkie możliwe. My używaliśmy czegoś wielkości dużej butelki dezodorantu i kosztowało to od 4 do 7 dolarów i jest dostępne na większości stacji benzynowych a sklepów outdoorowych też napotkasz po drodze mnóstwo.
Listę rzeczy , których nie można wwieść znajdziesz tutaj:
http://www.biosecurity.govt.nz/enter/declare
Jeżeli wynajmujecie samochód to zastanówcie się czy nie lepiej dopłacić (zależy od budżetu) i wynająć jakiegoś taniego campervana (np. z wickedcampervans). To zależy od tego gdzie będziecie i co zamierzacie robić, ale my nocowaliśmy czasami w takich miejscach (np. nad Morzem Tasmana), że wiatr bardzo starał się wywrócić naszego vana do góry nogami:-). Poza tym nigdy nie wiesz gdzie zastanie Cię noc a w vanie prześpisz się nawet na poboczu drogi.

PostWysłany: 24 Kwi 2010, 21:02 

Dziś już mogę podzielić się własnymi doświadczeniami z życia namiotowego w NZ i odpowiedzieć sobie na wcześniejsze pytania, może kogoś jeszcze to zainteresuje.
W sklepach outdoorowych można kupić kartusze z gazem do palników z nakrętką, ale tylko w większych miastach. Gaz przydaje się do gotowania przy noclegach na campingach DOC ( tani, czasem darmowy, legalny nocleg, bardzo popularny wśród turystów, listę i adresy można znaleźć na stronach DOC). Na tych campingach nie zawsze woda nadaje się do picia a nawet do gotowania (czasem jest woda tylko ze strumienia). Na "normalnych" pełnopłatnych campingach zawsze jest kuchnia z całkowitym wyposażeniem: kuchenki najczęściej elektryczne, kuchenki mikrofalowe, tostery, czajniki elektryczne, lodówki, woda zdatna do picia, stoły. Nocowania na dziko nie ryzykowaliśmy, bo czytałam o różnych przypadkach interwencji lokalnych służb. Dziś, z powodu zaśmiecania i zanieczyszczania terenu noclegu przez turystów przepisy NZ zalecają nocowanie na wyznaczonych do tego miejscach (alternatywą mają być właśnie campingi DOC zresztą bardzo ładnie położone). Wynajęcie campervana jest na pewno wygodniejsze niż spanie w namiocie, ale jest też nieporównanie droższe, co przy kilku tygodniach pobytu ma duże znaczenie. Znacznie większe jest też zużycie paliwa w campervanach (nasza Toyota Corolla paliła średnio 6-6,5l na 100km).Poza tym camperem nie wszędzie wjedziesz, a toyotą owszem tak. I prom mieliśmy za darmo (wypożyczalnia APEX).

Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 4 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość