Forum Nowa Zelandia - naszanowazelandia.pl

Witaj na forum pasjonatów i poszukiwaczy informacji o krainie długiego białego obłoka.
Obecny czas: 12 Gru 2018, 02:06

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina

Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 10 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: Polskie prawo jazdy
PostWysłany: 05 Lis 2009, 00:09 
Administrator
Awatar użytkownika

Miejscowość: Warszawa / Żnin
Ponieważ sezon się zbliża nieubłaganie to dopisuję iż polskie prawko jest jak najbardziej honorowane w Nowej Zelandii i nareszcie obcokrajowcy rozumieją co jest na nim napisane ;)

Temat postu: Re: Polskie prawo jazdy
PostWysłany: 10 Gru 2009, 13:12 

Hmmm... a ja sobie wyrobiłem już międzynarodowe prawo jazdy :(.

PostWysłany: 16 Sty 2010, 13:11 

Otrzymaliśmy wiadomość z NZ aby koniecznie wyrobić sobie międzynarodowe prawo jazdy. Przepisy się zmieniły. Nie będzie można wypożyczyć samochodu bez tego dokumentu.
Grażyna

PostWysłany: 30 Mar 2011, 13:38 

grazyna57 napisał(a):
Otrzymaliśmy wiadomość z NZ aby koniecznie wyrobić sobie międzynarodowe prawo jazdy. Przepisy się zmieniły. Nie będzie można wypożyczyć samochodu bez tego dokumentu.
Grażyna

My wyrobilismy miedzynarodowe. Niepotrzebnie!
Do wypozyczenia samochodu chcieli tylko nasze zwykle plastikowe. Na miedzynarodowe patrzec nawet nie chcieli. (styczen/luty 2011)

PostWysłany: 30 Mar 2011, 21:20 

Miejscowość: Auckland
Cytuj:
My wyrobilismy miedzynarodowe. Niepotrzebnie!
Do wypozyczenia samochodu chcieli tylko nasze zwykle plastikowe. Na miedzynarodowe patrzec nawet nie chcieli

Nie wiem jak jest w PL jeszcze, ale ja posiadam prawo jazdy z 2000 roku, które jest po polsku i ... po francusku! Jeśli posiadasz takie, zgodnie z NZ przepisami masz obowiązek wozić ze sobą ważne tłumaczenie! Już kiedyś o tym pisałem - w wypożyczalni ich to strzyka, strzyka też większość kontroli drogowych, ale kiedy już nabawicie się na stłuczkę zostaniecie o to zapytani, bo ubezpieczyciela ani policji już to nie będzie strzykało (oni dostaną kopię waszego prawa jazdy i nie będzie was przy tym, żeby im tłumaczyć co gdzie znaczy).

I na koniec - zagraniczne prawo jazdy w NZ ważne jest na okres maksymalnie 12 miesięcy. Po tym okresie należy wyrobić NZ prawo jazdy.

PostWysłany: 30 Mar 2011, 21:55 
Administrator
Awatar użytkownika

nie wiem jak to jest z międzynarodowym prawkiem i ile to kosztuje więc pomysł wpadł mi do głowy że może można zabrać tłumaczenie od tłumacza przysięgłego, za prawko to pewnie niewiele biorą bo tam do tłumaczenia niewiele, ale to tylko pomysł, niech się praktycy wypowiedzą.

PostWysłany: 31 Mar 2011, 08:43 

Wyrobienie miedzynarodowego kosztuje 35 zl.
My mielismy mala stluczke z drzewem na kampingu. Naprawde mala, bo tylko 1 tylnie swiatlo ucierpialo. Drzewo wyroslo nagle - coz zrobic - taki kraj. ;)

Przy zglaszaniu tego jak i przy oddawaniu samochodu nadal nie chcieli od nas miedzynarodowego.
Moze mielismy farta, nie wiem.
Troche zal mi tych 70 zl z perspektywy czasu ... .

PostWysłany: 31 Mar 2011, 09:42 
Administrator
Awatar użytkownika

nie ma czego żałować bo strzeżonego Pan Bóg strzeże a w porównaniu do kosztów wyjazdu do NZ 70 zł to Pikuś, no może Pan Pikuś. To tak samo jak by się oszczędzało na ubezpieczaniu, nic się nie stanie to żałuje się tych 200 czy 300 zł a jak się coś stanie i nie ma się ubezpieczania to żałuje się tych kilku tysięcy o ile na tym się skończy.

PostWysłany: 09 Lip 2012, 10:24 

Witam!
Widzę, że temat z prawem jazdy został otwarty, więc zadam pytanie:
Wyczytałem, że w NZ można zdać prawko od 16 roku życia. Jak wygląda sprawa z obcokrajowcami bez obywatelstwa? Jak wygląda sprawa ew. egzaminów i czy można ubiegać się o międzynarodowe PW. Doczytałem, że USA wydaje MN PW tylko osobom pow. 18 rż, jak wygląda ta kwestia w NZ?
Pozdrawiam i dzięki Arek ;)

PostWysłany: 09 Lip 2012, 11:08 

Miejscowość: Auckland
Owszem, w NZ mozna zdawac od 16 roku zycia, ale nalezy wiedziec, ze prawo jazdy i caly proces zdawania zupelnie rozni sie od Polskiego.
16 latek zdaje tylko i wylacznie teorie i na tej podstawie otrzymuje prawo jazdy learners, czyli osoby uczacej sie. Na tej podstawie moze jezdzic z osoba posiadajaca minimum 2 lata pelne prawojazdy. Do tego jest wiele obostrzen dodatkowych ale to w skrocie
16.5 latek moze przystapic do prawa jazdy tzw restricted. Do niego potrzebne jest posiadac przynajmniej pol roku learners oraz zdac test z jazdy. Na takim prawie jazdy mozna jezdzic samemu od 5 rano do 10 wieczorem oraz mozna wozic pasazerow wylacznie wraz z osoba posiadajaca minimum 2 lata pelne prawo jazdy
Pelne prawo jazdy (takie jakie znamy w PL) moze zdawac 18 latek, tutaj jest zaawansowany test jazdy (taki jak w Polsce).

To tak w wielkim skrocie. Zainteresowani moga sobie poczytac tutaj:
http://www.nzta.govt.nz/resources/roadcode/about-licences/driver-licensing-system.html

Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 10 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość